instagram

Prostredie

Rajecká dolina dostala do vienka krásu čistej prírody, poskytla domov množstvu vzácnych tvorov a vytvorila prameň kvalitnej a chutnej vody, ktorá občerstvuje jej obyvateľov od nepamäti. Dnes si môžete vychutnať osvieženie zo srdca Rajeckej doliny aj vy.

 

Rajecká dolina si dodnes zachovala panenský ráz a prírodu len minimálne poznačenú prítomnosťou človeka. Miestni ľudia sa po stáročia snažili žiť s prírodou v symbióze, keďže im dávala obživu a aj všetok stavebný materiál na výstavbu dreveníc. Dodnes sa tento vzťah nijako nezmenil – Rajecká dolina predstavuje nielen jedinečný ekosystém, ale aj čarovnú krajinu, v ktorej sa snúbi rozmanitosť prírody, kultúry a krásy. Spoznajte s nami tento vzácny klenot slovenskej prírody. 

Kde sa nachádza

Rajecká dolina, ktorá má tvar trojuholníka, je pokračovaním
Žilinskej kotliny.

Ohraničuje ju na severe rieka Váh s výbežkom Javorníkov a Kysuckou vrchovinou, na východe hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, ktorý sa tiahne od prielomu Váhu pri Strečne cez Minčol, Veľkú lúku na Kľak a na juhu a západe hrebene Strážovských vrchov od Fačkovského sedla cez vrchol Strážov a skupinu Skaliek. Na severovýchodnom okraji Skaliek, ktoré nadväzujú na Súľovské vrchy, sa dostali puklinami na povrch teplé minerálne pramene, ktorých liečivé účinky sú známe široko-ďaleko. Pramene s liečivým účinkom využívali už naši predkovia ako dar prírody. Miestne liečivé pramene majú konštantnú teplotu 38 °C.
 
Flóra

Územie Rajeckej doliny – to sú kotliny olemované oblejšími i skalnatými svahmi pokrytými bujnou vegetáciou,...
viac o flóre
 

Fauna

V lesoch Rajeckej doliny, obohnanej z každej strany horským masívom, nie je problém stretnúť srnky...
viac o faune
 

Tipy na výlet

Rajecká dolina Vás prekvapí množstvom zaujímavostí a historických pamiatok. Ak Vás raz zláka toto očarujúce...
viac o výletoch