instagram

Fauna

V lesoch Rajeckej doliny, obohnanej z každej strany horským masívom, nie je problém stretnúť srnky či jelene, zbadať bociana čierneho či si vypočuť koncert žabiakov. Miestna panenská príroda je rajom pre rozmanité tvory živočíšnej ríše.


Medveď hnedý

Medvede hnedé sú veľké, silne stavané zvieratá. Ich poznávacím znakom je svalnatý hrb v oblasti lopatiek.

Aj keď medzi pohlaviami je minimálny rozdiel v dĺžke tela, samce bývajú dvakrát ťažšie ako samice, ktoré majú menšie a ľahšie kosti. Na Slovensku nie je veľa miest, kde môže so svojím životným štýlom existovať, jedným z nich je ešte vždy divoká a neskrotená Rajecká dolina.

Jastrab lesný

Ako sám názov napovedá, žije skrytým spôsobom života v lesoch s hustejším porastom a spozorovaný býva len zriedkavo.

Je veľmi dravý, obratný a rýchly. Dokáže rýchlo útočit len na krátku vzdialenosť. Jastrab lesný v prírode všetko loví prepadom. Uloví všetko od vrabca až po zajaca. K obratnému letu mu slúži jeho výnimočne dlhý chvost. Výborne lieta medzi stromami. Žlté oči mu dodávajú nezamenitelný výraz.

Vlk obecný

Je psovitá šelma. Je veľmi prispôsobivým živočišným druhom, pôvodne žil takmer v celej Eurázii a Severnej Amerike.

Dnes je však jeho areál v dôsledku prenasledovania podstatne zmenšený. Vlci žijú a lovia vo svorke. Potravou sú im predovšetkým jelene a divé svine, v menšej miere tiež srnce a ďalšie drobnejšie živočíchy. Zaujímavosťou je izolačná schopnosť vlčej srsti – tá je tak dobrá,  že na vlkovi sa netopí sneh. Huňatý chvost v zime používajú ako prikrývku.

Rys ostrovid

Napriek veľkému ochranárskemu úsiliu zostáva rys vzácnym, pretože ho prenasledujú chovatelia dobytka, hynie na cestách a z neznámych príčin (možno genetických) sa rodí málo samcov.

Jeho hlavnou korisťou sú jeleňovité druhy, kozy, ovce a podobné kopytníky, veľkostne až štyrikrát väčšie, než je on. Pravidlo „s väčším si ja nezačínam“ mu rozhodne nič nehovorí. V čase núdze loví aj králiky a pískľavky.

Jeleň lesný

Jeleň lesný je veľmi prispôsobivý, pokiaľ ide o prostredie a potravu. Žije na území Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Rozlišuje sa okolo 28 poddruhov.

Lane vytvárajú stáda vedené dominantnou samicou, samce okrem obdobia jesennej ruje žijú v oddelených skupinách. Jeleň lesný je v lete červenohnedý, s tmavým pásom na krku a chrbte, s nezreteľnými škvrnami na slabinách, v zime má srsť matne hnedú.

Líška obecná

Líška je najrozšírenějším divoko žijúcim zástupcom šeliem. Charakteristický je jej dlhý huňatý chvost a krátke špicaté uši.

Vyskytuje sa po celej Európe, severnej Afrike i v Ázii. Rada sa pohybuje v lese a krovinatých porastoch. Žije samotársky, s výnimkou obdobia párenia. Má vynikajúci sluch, zrak i čuch a preto je tiež výborný lovec. Rada si zamlsá na prepeličke, zajacovi či malých hlodavcoch. Okrem toho si pochutná i na lesných plodoch.
 

Jazvec lesný

Jazvečia rodinka má v priemere 6 členov, obyčajne ju tvorí dominantný samec a samica s mláďatami.

Ich príbytok je rozsiahlym systémom chodieb a komôr s 10 alebo viacerými vchodmi. Jazvece si svoje brlohy čistia a zväčšujú ich po mnoho generácií. Obsadzujú teritórium s rozlohou 50 – 150 hektárov a aktívne ho bránia pred inými klanmi.

Vydra riečna

Vydra je samotárska, ale veľmi pohyblivá a hravá šelma. Stretneme ju predovšetkým pri tečúcich vodách.

Je výborny plavec. Pri pohybe vo vode jej pomáha hladká srsť, blany medzi prstami a široký chvost. Srsť je extrémne hustá a poskytuje ochranu pred chladom. Vydra je zviera s prevažne nočnou aktivitou. Živí sa hlavne rybami, nepohrdne však ani rakom, žabou či vodným vtákom. Je veľmi citlivá na čistotu vody.

Rosnička zelená

Rosnička zelená býva zvyčajne jasnozelená, niekedy je však žltá alebo hnedá, na hlave a na tele máva nápadný tmavý horizontálny pásik.

Žije v hustej vegetácii neďaleko vody, zimné mesiace prekonáva v stave hibernácie.