instagram

Voda pre Matky a deti

Naše zdravie je bytostne späté s vodou. Tá sa nachádza v každej jednej bunke ľudského tela a vďaka vode dokážeme dýchať, kráčať, spať či premýšľať. Nezabúdajme, že celý náš prenatálny vývoj prebieha deväť mesiacov práve vo vode.

Význam vody je pre naše zdravie obrovský, a to nielen v období, keď v nás rastie nový život, ale predovšetkým pri jeho narodení a starostlivosti o kvalitný život dieťaťa.

Voda v jeho telíčku je zastúpená až 85 percentami. Akákoľvek strata mu môže spôsobiť vážne problémy. Detský organizmus je citlivejší aj na mnohé látky, ktoré dospelému neublížia, ako sú dusičnany a vysoký obsah minerálnych látok vo vode. Tie dokážu nepríjemne potrápiť najmä obličky. Dbajme preto na kvalitné zdroje vody na prípravu stravy a pitný režim našich najmilovanejších.Tehotné ženy a mamičky

Dojčiace mamičky a tehotné ženy by mali obzvlášť dbať na svoj denný pitný režim. Riziko dehydratácie je u nich oveľa vyššie, pretože sa u nich počas tehotenstva takmer dvojnásobne zvýši prietok krvi v ich organizme.

Nedostatočný príjem tekutín tak môže veľmi nepríjemne skomplikovať obeh živín v organizme. Tehotná alebo dojčiaca žena by mala piť predovšetkým kvalitné pramenité vody bez zbytočných kalórií s nízkym obsahom minerálnych látok od 150 – 400 mg/l. Takou je aj dojčenská voda Rajec.

Dodržiavanie pravidelného pitného režimu má zásadný význam najmä v období tehotenstva, pretože práve tehotné ženy mávajú často utlmený pocit smädu a príjmu tekutín tak nevenujú dostatočnú pozornosť. Niekedy dokonca nepijú zámerne, aby nemuseli chodiť často na toaletu. Nedostatok vody sa však u budúcej mamičky veľmi rýchlo prejaví vo forme dehydratácie, opuchov nôh a tela. Dostatočný pitný režim ďalej pomáha vyrovnávať krvný tlak, pri problémoch so zápchou, zadržiavaním vody v organizme či bolestiach hlavy. Spolu so zvýšenými nárokmi na príjem stravy v tehotenstve netreba zabúdať ani na rastúce nároky na príjem tekutín, a to v podobe 2 – 3 litrov denne.
Správny príjem tekutín je dôležitý aj pri dojčení, a to obzvlášť kvôli tvorbe materského mlieka (laktácii). Dojčiaca mamička by mala okrem bežného pitného režimu počas každého dojčenia alebo krátko po ňom vždy vypiť cca 250ml vody.

 

Dojčatá a malé deti

Mamičky sa často pýtajú, koľko vody ich dieťatko vlastne potrebuje vypiť? Základom pitného režimu dieťaťa v ktoromkoľvek veku by mala byť číra, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá voda s nízkym obsahom minerálnych látok a dusičnanov do 10 mg/l.

Potreba tekutín je vo všeobecnosti závislá od veku dieťaťa a zloženia jeho stravy. Čím je človek mladší, tým väčší podiel v jeho tele voda zaberá. Zatiaľ čo u dospelých tvorí voda okolo 60 % tela, u detí je percento vody oveľa vyššie – až 85 %. K dehydratácii u najmenších preto prichádza veľmi rýchlo. Už pri 5 % dehydratácii sa môžu objaviť kŕče, nevoľnosti, pri strate viac než 10 % tekutín prichádza výrazný nepokoj, halucinácie či vysoká horúčka.

Hlavne v období, kedy dieťa prestane byť dojčené a v jeho jedálničku prevláda tuhá strava, je potrebné dôkladnejšie sledovať príjem tekutín. Potreba podávať iné tekutiny vzniká približne od 6. mesiaca u nedojčených detí, ktoré popri umelej výžive a príkrmoch už vodu potrebujú. Mali by za 24 hodín prijať cca 400 – 600ml tekutín (okrem 200 – 700ml vody skrytej v umelom mlieku či príkrmoch).

Potreba tekutín závisí od veku dieťaťa, jeho fyzických aktivít, vonkajšieho prostredia a tiež od jeho zdravotného stavu. Zdravé dieťa by malo denne prijať nasledovné množstvo tekutín:
   

Vek

Objem tekutiny v ml/deň

3 dni 250 - 300
2 týždne 400 - 500
3 mesiace 750 - 850
6 mesiacov 950 - 1100
9 mesiacov 1000 - 1250
1 rok 1100 - 1300
2 roky 1350 - 1500
4 roky 1600
5 až 7 rokov 1600 - 2000

Dojčenská voda Rajec

prirodzene spĺňa tie najprísnejšie kritériá a je ideálna na prípravu dojčenskej stravy a pitný režim tých najmenších bez nutnosti prevárania. Má nízký obsah dusičnanov a vďaka nízkemu obsahu minerálnych látok nezaťažuje obličky. Deťom sa totiž obličky vyvíjajú až okolo druhého roka života a ich telo nevie hospodáriť so soľami a minerálmi. To, čo dospelý organizmus ani nepocíti, môže dieťaťu spôsobiť vážne problémy. Dojčenská voda Rajec výborne chutí a spoľahlivo zaženie smäd aj mamičkám v období tehotenstva a dojčenia.

Prečo je dojčenská voda Rajec tou správnou voľbou pre našich najmenších?

  • Spĺňa tie najprísnejšie kritéria – zložením, výrobou, skladovaním, kontrolou
  • Má prirodzene nízky obsah minerálov a dusičnanov vhodný na každodenný pitný režim
  • Nemusí sa prevárať
  • Vyrába sa na špeciálne upravenej linke
  • Prechádza online kontrolou dusičnanov
  • Každá výrobná šarža prechádza karanténou
  • Má kratšiu expiračnú dobu – 6 mesiacov, ktorá zaručuje jej čerstvosť