instagram

Športujte

Ak chceme žiť šťastne a naplno, musíme sa o svoje telo a fyzickú kondíciu starať.  Najlepšie tak, že mu dáme dosť energie, dostatok výživy, vitamínov, kvalitných tekutín a najmä pohyb a psychickú rovnováhu. Predstavte si, ako veľmi trpia vaše kĺby, ktoré bojujú s telesnou hmotnosťou celé dni a roky, od rána do večera. Pomoc potrebuje aj váš organizmus, zaťažený nesprávnou stravou a vaša myseľ, ktorej chýba relaxácia. Športujte a udržujte tak svoje telo a myseľ fit!

Najprirodzenejší  je beh, behajte. Pokúste sa behať minimálne dvakrát do týždňa. A ak budete behať v prírode, všímajte si, kadiaľ idete a koľko krásnych miest je okolo vás. Pri behaní je dôležité rozloženie síl. Zvoľte si primerané tempo behu a v okamihu, keď ucítite, že vám dochádza dych, prejdite kúsok rýchlou chôdzou. Striedajte beh so svižnou chôdzou a čoskoro uvidíte zlepšenie. Tento spôsob tréningu má mnoho výhod. Umožní vám ubehnúť dlhšiu trasu, pomôže zvýšiť vytrvalosť, beh sa vám neomrzí a znížite pravdepodobnosť zranenia. Pustite sa do toho a dobrý pocit vás určite neminie!

Voda a pohyb

Správny pitný režim je pri športe veľmi dôležitý, rovnako ako  strava a odpočinok.

Pri zvýšenej aktivite je nutné príjem tekutín zvýšiť na 3 až 4 l denne. Tekutiny sú však dôležité nielen pred športovým výkonom a počas neho, ale predovšetkým po ňom. Pokiaľ vypijete pred výkonom málo tekutín, dôjde k pomalšiemu odbúravaniu svalového glykogénu a budete sa cítiť unaveno a bez energie. Tak by to byť nemalo. Po športe sa máte cítiť skvelo, plní energie a mať chuť športovať znovu a znovu.

Jednoznačne je potrebné dodávať tekutiny počas celého dňa v menších dávkach a nie až pri pocite smädu. Smäd je reflex a teda zároveň aj signál tela, že organizmus prechádza do núdzového režimu. Čiže skutočne pite priebežne po celý deň a nie až  keď cítite smäd.
 


Nedostatočný prísun tekutín vedie k vážnym poškodeniam organizmu, ktoré sa odrážajú najmä poruchou krvného obehu, svalovými kŕčmi, bolesťami hlavy a nevoľnosťou.

Vyberte si správne

Rajec nesýtený a Rajec Kyslík 0,75 l so športovým uzáverom vám pomôže zvládnuť správny pitný režim na jednotku.

Rajec nesýtený 0,75 l

Pramenitá voda

Rajec Kyslík jemne sýtený 0,75 l

Pramenitá voda obohatená o kyslík

Niečo o kyslíku

Pri fyzickej námahe alebo niekedy aj pri psychickom strese sa potreba kyslíku zvyšuje. Pri športovom výkone potrebujú veľké množstvo kyslíku k svojmu fungovaniu všetky svaly. Ak je športový výkon tak náročný, že behom dýchania nie je prísun kyslíku dostatočný, je nevyrovnaný i prísun kyslíku do svalových tkanív. Sacharidy (uhľohydráty) sa úplne neštiepia a vytvára sa kyselina mliečna. Pri vyššej koncentrácii kyseliny mliečnej v krvi sa svaly presycujú.