instagram

Nesprávny pitný režim pri behaní? Zabudnite na výkon!

Ak beháme, a nemusí ísť hneď o vrcholové výkony na maratónoch, naše telo si žiada oveľa viac tekutín ako bežne. V minulosti prevládal názor, že by sme pri behu mali piť málo, aby tekutina nezaťažovala náš žalúdok a krvný obeh. Teraz však vieme, že aj rekreační bežci musia prijímať dostatok vhodných tekutín, pretože riziko dehydratácie je u nich, predovšetkým v letných mesiacoch, veľmi vysoké.


Nečakaná "prekážka"


Behanie patrí medzi športy fyzicky náročnejšie. Či už je pre vás beh športovou disciplínou, alebo len koníčkom, základné znalosti a zásady by ste mali ovládať v oboch prípadoch. Pri behu telo spotrebováva značné množstvo energie a cukru, potením vylučuje soli a predovšetkým vodu. Preto tak ako by ste sa pred vybehnutím mali správne zahriať a rozcvičiť, nezabúdajte ani na dostatočnú zásobu pramenitej vody. Dehydratácia vás totiž môže zastaviť v ceste rovnako tak ako natiahnutý sval či iné nepríjemné zranenia.

Neprehliadajte varovné signály


Nedostatok tekutín v tele sa môže začať prejavovať predčasnou únavou, ochladením tela, spomalením regenerácie organizmu, a dokonca aj svalovými kŕčmi, čo logicky znižuje výkon. "Vážne nebezpečenstvo nastáva, ak si športovec týchto varovných signálov nevšíma a snaží sa prichádzajúcu únavu a malátnosť prekonať ďalším pohybom," varuje Miloš Škorpil, zakladateľ Bežeckej školy. Takýto tréning alebo závod zákonite končí celkovou dehydratáciou organizmu, ktorá nemá v podstate žiadne jednoznačné varovné signály, o to viac je ale nebezpečná. Ak ste boli svedkami toho, že bol niekto nútený prerušiť, či dokonca ukončiť dobre rozbehnutý bežecký závod, príčinou mohlo byť práve podcenenie pitného režimu. Ako teda takémuto stavu predísť?

 

Najprirodzenejšia je voda


Akonáhle sa človek začne hýbať, môže ľahko podľahnúť nátlaku zo strany výrobcov iónových alebo iných "zázračných" športových nápojov, že bez nich to jednoducho nepôjde. To však rozhodne nie je pravda. "Pre doplnenie stratených tekutín pri rekreačnom behu do 10 km je ideálnou voľbou pramenitá voda," hovorí Miloš Škorpil, bežecký tréner a odborník na výživu. Pramenitá voda Rajec je pre bežcov navyše veľmi praktickým spoločníkom - skvele padne do ruky a pri behu umožňuje jednoduchú manipuláciu jednou rukou. Vďaka športovému uzáveru sa z nej dá komfortne napiť aj bez toho, aby ste museli zastaviť alebo spomaliť.

Pite pred, v priebehu, ale aj po dobehnutí


Zatiaľ čo v priebehu bežného dňa stačí prijať 2 - 3 litre tekutín, v deň, keď sa človek venuje behu, by mal vypiť približne 1 - 2 litre navyše. "Pitný režim by ste mali vždy voliť v závislosti na vonkajších podmienkach, dĺžke a profile trasy, ktorá vás čaká a na jeho úprave začať pracovať približne 2 hodiny pred štartom," radí Miloš Škorpil z Bežeckej školy. Ideálne je vypiť pohár pramenitej vody 20 - 30 minút pred behom, v jeho priebehu by sa potom tekutiny mali prijímať radšej častejšie, ale v malých dávkach. Konkrétne v priebehu jednej hodiny rekreačného behu by mal bežec vypiť 0,5 až 0,8 litra, najlepšie rozložených do 4 - 5 dávok. Myslieť na doplňovanie tekutín je dôležité aj po behu. Aj tu platí pravidlo malých dávok. Ideálne sú 1 - 2 l za hodinu rozdelené na menšie dávky.