instagram

Desatoro šťastného bežca

Beh je pre človeka jedným z najprirodzenejších pohybov a v poslednej dobe aj veľmi modernou a atraktívnou športovou disciplínou, ktorá láka širokú verejnosť. Stačí sa pozrieť okolo seba. Či už ste na prechádzke v lese alebo idete z práce cez mestský park, všade a všetci behajú. Pohltila bežecká horúčka aj vás? Či už ste úplný začiatočník alebo sa chystáte po nejakej dobe opäť vybehnúť, Rajec pre Vás v spolupráci s bežeckým guru Milošom Škorpilom pripravil niekoľko rád, ktoré vám pomôžu k tomu, aby ste si beh zamilovali a zostali mu dlho verní.


1. Správna obuv je základ pohodlného behu


Investícia do pohodlnej a kvalitnej obuvi nie je zbytočná. Nehľadajte ju teda v supermarkete medzi potravinami, ale zájdite radšej do špecializovaného obchodu, kde vám skúsený predavač s výberom poradí. Zohľadniť je totiž dôležité nielen tvar nohy, váhu či veľkosť priehlavku. Pri výbere je potreba myslieť aj na to, že obuv musíte voliť podľa povrchu, na ktorom budete behať a podľa intenzity, akou sa hodláte behu venovať.

2. Pre komfortné behanie vyberajte kvalitné oblečenie


Ak nechcete hneď prvé jarné vybehnutie odležať s nádchou a horúčkami v posteli, svoju pozornosť by ste mali sústrediť aj na kvalitné oblečenie, ktoré bude odvádzať pot, neprefúkne ho, bude udržiavať celé vaše telo v teple a súčasne vám nebude pri behu prekážať.
 

3. Rozcvička, služba vášmu telu


Natiahnutý či natrhnutý sval vás môže nielen zastaviť v behu, ale aj na dlhú dobu po ňom. Nezabúdajte sa teda pred behom pretiahnuť, rozcvičiť, zahriať svoje svaly a až potom sa vydať na cestu - urobíte svojmu telu veľkú službu.

4. Správny pitný režim zvyšuje výkon


Správne nastavený pitný režim pri behu je hnacím motorom, ktorý zvýši výkon a pomôže vám bez problémov dobehnúť do cieľa. Najvhodnejšia je pre doplnenie tekutín pri rekreačnom behu jednoznačne voda - ideálne nesýtená, pramenitá a s vyváženým obsahom minerálov, aký má napr. Rajec. Dôležité je myslieť na pitný režim pred, v priebehu ale aj po behu a piť pravidelne po malých dávkach každých 10 - 15 minút.
 

5. Vyvážená strava napomáha výsledkom


Zjednodušene sa dá povedať, že bežná strava sa od tej bežecké nijako zásadne nelíši. Primárne ide o to, dodávať telu prostredníctvom vhodných potravín dostatok energie, minerálov, bielkovín, vitamínov a ďalších dôležitých zložiek, aby mohlo správne fungovať. Dbať na vyváženú, pestrú a predovšetkým pravidelnú stravu by sme teda nemali iba v čase, keď sme v bežeckom tréningu, ale aj v priebehu celého roka, kedy naše telo nie je vystavené zvýšenej fyzickej záťaži.

6. Bežecký štýl


Väčšina ľudí si myslí, že na tom ako behať, sa predsa nedá nič pokaziť. Jednoducho si obujeme topánky, vezmeme vodu, zvolíme trasu a vybehneme. V zásade to však nie je pravda. Aj na behaní sa dá všeličo zlepšovať, a ak ste navyše úplní začiatočníci, tak aj veľa naučiť. Už ste niekedy počuli o bežcovi "skokanovi" alebo "nosičovi rúk"? Ak nie, naštudovať si základy bežeckého štýlu nie je na škodu. Zlý bežecký štýl totiž môže byť jeden z faktorov, ktorý bráni dosiahnutiu nastavených bežeckých cieľov, v horšom prípade môže pri behu spôsobovať bolesť kolien či chrbta.

 

7. Nevyhnutné doplnky


Ak sa chystáte behu venovať na maximum, rozhliadnite sa po užitočných "pomocníkoch", vďaka ktorým budete mať pri behu väčšie pohodlie. Potítko absorbuje pot a skvele nahradí funkciu uteráka, prípadne siahnite po hodinkách meracích frekvenciu tepu, vďaka ktorým môžete správne dávkovať intenzitu fyzickej záťaže.

8. Buďte v spojení


Zabehať si okolo jazera, priehrady alebo v obľúbenom lese, kde nestretnete veľakrát ani živej duše, môže mnohonásobne zvýšiť efekt relaxácie, ktorú mnohí práve v behu hľadajú. Nemali by ste pri tom zabúdať na to, že v takomto teréne si môžete vplyvom zlého došliapnutia ľahko vyvrtnúť členok alebo v dôsledku zlého pitného režimu dostať svalové kŕče a budete potrebovať pomoc. Dovolať sa pomoci v odľahlých prostrediach však môže byť niekedy zložité, a preto je nevyhnutné mať so sebou mobilný telefón.
 

9. Vybavte sa na beh v noci


Predovšetkým v jesenných a jarných mesiacoch nás tma sprevádza do práce a mnohokrát aj z nej. Ak ste jedným z tých, ktorí sa v tejto dobe neuspokoja s náhradou v podobe bežeckého pásu niekde v posilňovni a kto sa nechce vzdať behu na čerstvom vzduchu, patrične sa na to vybavte! V každom obchode so športovými potrebami zoženiete nielen čelovku, ktorou si posvietite na cestu, ale aj reflexné prvky, ktoré ľahko upnete na ruku alebo nohu.

10. Behajte s radosťou


A nakoniec to najdôležitejšie. Behajte preto, že vám beh prináša radosť a nielen úžitok. Nech máte akýkoľvek bežecký cieľ, každý ubehnutý krok, meter a kilometer si užívajte na maximum. Pozerajte sa okolo seba, relaxujte a nasávajte novú energiu, ktorá vás skôr či neskôr dovedie k vysnívanému bežeckému cieľu.