instagram

Desatero šťastného běžce

Běh je pro člověka jedním z nejpřirozenějších pohybů a v poslední době i velmi moderní a atraktivní sportovní disciplínou, která láká širokou veřejnost. Stačí se podívat kolem sebe. Ať už jste na procházce v lese nebo jdete z práce přes městský park, všude a všichni běhají. Pohltila běžecká horečka i vás? Ať už jste úplný začátečník nebo se jenom chystáte po nějaké době opět vyběhnout, Rajec pro Vás ve spolupráci s běžeckým guru Milošem Škorpilem připravil několik rad, které vám pomohou k tomu, abyste si běh zamilovali a zůstali mu dlouho věrní.

1. Správná obuv je základ pohodlného běhu


Investice do pohodlné a kvalitní obuvi není zbytečná. Nehledejte ji tedy v supermarketu mezi potravinami, ale zajděte raději do specializovaného obchodu, kde vám zkušený prodavač s výběrem poradí. Zohlednit je totiž důležité nejen tvar nohy, váhu či velikost nártu. Myslet je při výběru potřeba i na to, že obuv musíte volit podle povrchu, na kterém budete běhat a podle intenzity, jakou se hodláte běhu věnovat. 

2. Pro komfortní běhání vybírejte kvalitní oblečení


Pokud nechcete hned první jarní vyběhnutí odležet s rýmou a horečkami v posteli, soustředit byste měli svou pozornost i na kvalitní oblečení, které bude odvádět pot, neprofoukne, bude udržovat celé vaše tělo v teple a současně vám nebude při běhu překážet.   
 

3. Protažení, služba vašemu tělu


Natažený či natržený sval vás může nejenom zastavit v běhu, ale také na dlouhou dobu po něm. Nezapomínejte se tedy před vyběhnutím protáhnout, procvičit, proskákat, zahřát své svaly a teprve potom se vydat na cestu – uděláte svému tělu velkou službu. 

4. Správný pitný režim zvyšuje výkon


Správně nastavený pitný režim při běhu je hnacím motorem, který zvýší výkon a pomůže vám bez problémů doběhnout do cíle. Nejvhodnější je pro doplnění tekutin při rekreačním běhu jednoznačně voda – ideálně neperlivá, pramenitá a s vyváženým obsahem minerálů, jaký má např. Rajec. Důležité je myslet na ní před, v průběhu i po běhu a pravidelně pít po malých doušcích každých 10 – 15 minut.
 

5. Vyvážená strava napomáhá výsledkům


Zjednodušeně se dá říci, že běžná strava se od té běžecké nijak zásadně neliší. Primárně jde o to dodávat prostřednictvím vhodných potravin tělu dostatek energie, minerálů, bílkovin, vitamínů a dalších důležitých složek, aby mohlo správně fungovat. Dbát na vyváženou, pestrou a především pravidelnou stravu bychom tedy neměli pouze v době, kdy jsme v běžeckém tréninku, ale i v průběhu celého roku, kdy naše tělo žádné větší fyzické zátěži vystaveno není.

6. Běžecký styl


Většina lidí si myslí, že na tom jak běhat, se přeci nedá nic zkazit. Prostě si nazujeme boty, vezmeme vodu, zvolíme trasu a vyběhneme. V zásadě to ovšem není pravda. I na běhání se dá leccos zlepšovat, a pokud jste navíc úplní začátečníci, tak i mnoho naučit. Už jste někdy slyšeli o běžci „skokanovi“ či „nosiči rukou“?  Pokud ne, nastudovat si základy běžeckého stylu není na škodu. Špatný běžecký styl totiž může být jeden z faktorů, který brání dosažení nastavených běžeckých cílů, v horším případě může při běhu způsobovat bolest kolen či zad. 

 

7. Nezbytné doplňky


Pokud se chystáte běhu věnovat na maximum, sáhněte po užitečných „pomocnících“, díky nimž budete mít při běhu větší pohodlí. Porozhlédněte se po potítkách absorbujících pot, která skvěle nahradí funkci ručníku nebo po hodinkách měřících tepovou frekvenci, díky nimž můžete správně dávkovat intenzitu fyzické zátěže. 

8. Buďte ve spojení


Zaběhat si kolem jezera, přehrady či v oblíbeném lese, kde nepotkáte mnohdy ani živáčka, může mnohonásobně zvýšit efekt relaxace, kterou mnozí právě v běhu hledají. Neměli byste při tom zapomínat na to, že v takovémto terénu si můžete vlivem špatného došlápnutí snadno vyvrtnout kotník nebo v důsledku špatného pitného režimu dostat svalové křeče a budete potřebovat pomoc. Dovolat se pomoci v odlehlých prostředích ovšem může být někdy složité, a proto je nezbytné mít sebou mobilní telefon.
 

9. Vybavte se na běh v noci


Především v podzimních a jarních měsících nás tma doprovází do práce a mnohdy i z ní. Pokud jste jedním z těch, kdo se v této době nespokojí s náhradou v podobě běžeckého pásu někde v posilovně a kdo se nechce vzdát běhu na čerstvém vzduchu, patřičně se na to vybavte! V každém obchodě se sportovními potřebami seženete nejenom čelovku, kterou si posvítíte na cestu, ale i reflexní prvky, které lehce přiděláte na ruku nebo nohu, a nebudete tak nebezpeční ani svému okolí. 

10. Běhejte s radostí


A nakonec to nejdůležitější. Běhejte proto, že vám běh přináší radost a nejenom užitek. Ať máte jakýkoli běžecký cíl, každý uběhnutý krok, metr a kilometr si užívejte na maximum. Koukejte kolem sebe, relaxujte a nasávejte novou energii, která vás dřív či později posune k vysněnému běžeckému cíli.