instagram

Tipy na výlety

Tí, ktorí už navštívili Rajeckú dolinu, budú bezpochyby súhlasiť  s tvrdením, že ponúka množstvo príležitostí pre trávenie voľného času.

Rajecká dolina vás prekvapí množstvom zaujímavostí a historických pamiatok. Očarujúca krajina je popretkávaná turistickými trasami a chodníčkami, ktoré okrem peších turistov vyhľadávajú aj cyklisti. Rajecká dolina je ideálnym miestom pre všetky druhy športov. Ak vás raz zláka toto očarujúce miesto, určite si nenechajte ujsť naše tipy.

Interaktívna mapa


Objavte s nami krásu Rajeckej doliny
a pohoria Malá Fatra.

Spustiť mapuMapka Rajecká Dolina na stiahnutie.Vrchol Kľak

Skalný masív majestátneho Kľaku - najimpozantnejšieho vrcholu v tejto časti Malej Fatry – ponúka nezabudnuteľný výhľad na okolitú panorámu.

Hôľnato-skalnatý výrazný vrchol v hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Fatry, štátnej prírodnej rezervácie, siaha do nadmorskej výšky  1351 m. Patrí medzi najzaujímavejšie turistické ciele. Na ceste za nádherným výhľadom predierajúc sa bukovým pralesom je možné pokochať sa pohľadom na množstvo chránených druhov rastlín.

Rajecké Teplice

Na severovýchodnom okraji Skaliek, ktoré nadväzujú na Súľovské vrchy, leží mestečko Rajecké Teplice. Dnes je svetoznámym kúpeľným mestom, v ktorom sa liečia choroby pohybového ústrojenstva.

Pramene s liečivým účinkom využívali už naši predkovia ako dar prírody. Kúpeľný areál je výborne vybudovaný a poskytuje dokonalý komfort.  Atrakciou kúpeľov je aj rybárska reštaurácia, ktorá je často vyhľadávaná vďaka svojmu netypickému umiestneniu – pod hladinou kúpeľného jazierka.
 

Betlehem v Rajeckej Lesnej

Najväčší vyrezávaný betlehem v Európe, zhotovený z dreva, sa nachádza v Rajeckej Lesnej. Je dielom majstra Jozefa Pekaru,
rodáka z Rajeckých Teplíc.

Pracoval na ňom 15 rokov a za ten čas sa mu podarilo vdýchnuť drevu dušu Slovenska zhmotnením jeho histórie, architektúry a tradície. V Betleheme na ploche dlhej 8,5 metra a širokej 3 metre sú umiestnené stovky postavičiek, ktoré symbolizujú život, kultúru, remeslá a spôsob života slovenského národa. Všetky postavy sa pritom pohybujú, pracujú a aj sa zabávajú.  Toto celoživotné dielo z lipového dreva púta pozornosť návštevníkov po celý rok.

Čičmany

Obdivovatelia zručností a umu našich predkov si v Rajeckej doline prídu na svoje. Zachovali sa tu také skvosty ľudovej architektúry ako dedina Čičmany.

Táto rázovitá obec má zachovalú ľudovú architektúru s bielymi maľovanými ornamentami na dreveniciach so sedlovými šindľovými strechami. V dedine je dodnes živý ľudový folklór, a to v podobe čičmianskych krojov či výšiviek. V centre obce je múzeum - Radenov dom - kde návštevník získa predstavu o tradičnom spôsobe bývania, zamestnania, ľudového odievania a umenia.


 

Skalný budzogáň

Súľovské vrchy poskytujú veľa prírodných krás - jedna z nich - skalný útvar neobvyklých tvarov sa nachádza neďaleko Zbyňova. Podľa legendy tu rástol Hromodub, najväčší strom na svete.

Jedného dňa sa tak zapáčil jednému obrovi, že si z neho začal vyrezávať obrovský budzogáň. Zanietený prácou si ani nevšimol, ako sa miazgou z Hromodubu k zemi prilepil a od zlosti budzogáň zapichol do zeme a prial si, nech skamenie. A tak tu stojí dodnes - skamenelý Stratený Budzogáň. Dostať sa až k nemu môžete po 6 km náučným chodníkom z Rajeckých Teplíc. Cestou sa dozviete čosi o obrovi i o Súľovských vrchoch na šiestich zastávkach.

Lietavský hrad

Cestou zo Žiliny, medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná,
sa na pravej strane otvára pohľad na Lietavský hrad. Gotický
hrad bol postavený začiatkom 14. storočia a vlastníkom
v tom čase bol Matúš Čák.

V 16. storočí hrad prešiel mnohými stavebnými úpravami, ktoré
vyžadovali záujmy majiteľov rodiny Thurzovcov. V tejto dobe plnil nielen úlohu sídla, ale predovšetkým vojenskú a obrannú funkciu, keďže sa nachádza na vyvýšenom mieste v ústí Rajeckej doliny. Dnes je Lietavský hrad miestom, ktorý poskytuje pekný výhľad na záver nenáročného
pešieho výletu. Jeho ruiny sa rozprestierajú na impozantnej ploche
1,5  hektára. Hradné múry jednotlivých objektov stoja dodnes
do značnej výšky. Majú zachované otvory okien, prípadne vstupov
a architektonických detailov.

Šport

Lyžiari si môžu vybrať zo zjazdoviek v Čičmanoch, vo Fačkovskom sedle, Rajeckej Lesnej, Kuneráde či Lietavskej Svinnej.

Pomerne blízko sú tiež veľké strediská ako Martinské hole či Vrátna dolina. V každom zo stredísk sú k dispozícii aj trate pre bežkárov. Nielen v lete padne vhod oddych v termálnych kúpaliskách v Rajci a Rajeckých Tepliciach. Krytá motokárová hala v Lietavskej Lúčke láka tých menších, ale aj bláznivých tínedžerov.

Nájdite si tú najlepšiu trasu!

Či už preferujete cyklistiku, turistiku, behanie alebo in-line korčuľovanie, tu nájdete trasy pre Vaše oblúbené športy po celej Európe. Uľahčite si cestu a pridajte i svoje vybrané trasy!