instagram

Prameň v Rajeckej Lesnej

Pramenitá voda Rajec, ktorá sa rodí v panenskej prírode Rajeckej doliny, je tým najprirodzenejším zdrojom tekutín na každý deň.Vyvážený obsah
minerálov


Celková mineralizácia
316 mg/l 


Pre dlhodobú
a pravidelnú konzumáciu


Má nízky
obsah sodíka


Nezaťažuje organizmus
minerálmi

Zloženie


Nízkomineralizovaná pramenitá voda Rajec obsahuje len 316 miligramov minerálov v jednom litri, preto je vhodná ako základ pitného režimu každého človeka. Zásobuje telo vyváženým množstvom potrebných látok, ako je napríklad vápnik, horčík, ktoré zabezpečujú osviežujúcu chuť pramenitej vody Rajec.

Na druhej strane však jednostranne nezaťažuje organizmus vysokým obsahom minerálov. Vyhovuje  tak názorom odborníkov na pitný režim, ktorí odporúčajú na každodennú konzumáciu práve nízko mineralizované vody, ktorých mineralizácia by sa mala pohybovať v rozmedzí 150 - 400 mg minerálov v jednom litri, čo zodpovedá aj odporúčaniam odborníkov na dojčenské vody.

 
Katióny: mg/l Anióny: mg/l
Ca2+ 86,6 HCO3- 331
Mg2+ 19,5 SO42- 16,6
Na+ 2,9 NO3- 5,4
K+ 1,1 Cl- 4,6
F- <0,1


Celkové množstvo rozpustných látok: 316 mg/l
Zdroj: Rajec, Rajecká Lesná, Slovensko

Účinky minerálov

Pri výbere vody je dôležité preštudovať si obsah jednotlivých minerálov a najmä celkový stupeň mineralizácie. Ideálna voda na každodennú konzumáciu by mala obsahovať 150-400 mg minerálov v jednom litri, čo zodpovedá aj odporúčaniam odborníkov pre dojčenské vody. Ako sa orientovať v spleti minerálov a podľa čoho si vybrať tú pravú vodu?

  
  

Vápnik (Ca)

Vápnik (Ca) – je nevyhnutný nielen ako stavebný materiál kostí a zubov.

Spolupracuje tiež na regulácii akcie srdca, pri zrážaní krvi, podieľa sa na udržovaní svalového tonusu a na nervovom prenose. Zdravý človek by mal uprednostňovať vodu, ktorá obsahuje v jednom litri 40 – 70 mg vápnika.

Horčík (Mg)

Horčík (Mg) – v tele sa nachádza hlavne v kostiach.

Horčík je nevyhnutný pre správnu činnosť nervovej sústavy a srdcového svalu. Predpokladá sa, že pomáha v prevencii kardiovaskulárnych ochorení tým, že predchádza zrážaniu krvi v tepnách a spôsobuje rozširovanie ciev. Pre zdravého človeka stačí 20 mg v jednom litri vody.

Sodík (Na)

Sodík (Na) – jeho hlavnou funkciou je regulovanie distribúcie telesných tekutín a acidobázickej rovnováhy (pH).

Optimálna voda by však nemala obsahovať viac než 200 mg sodíka v 1 litri. Nadmerný príjem sodíka môže viesť k hromadeniu tekutín v tele, opuchom, u náchylných jedincov k zvýšeniu krvného tlaku. Preto by jeho príjem mali redukovať najmä ľudia trpiaci na ochorenia kardiovaskulárneho systému a obličiek.
  

 


Draslík (K)

Draslík (K) – hrá dôležitú úlohu pri regulácii osmotického tlaku vo vnútrobunkovej tekutine.

Uplatňuje sa pri svalovej kontrakcii, pri prenose nervového vzruchu a udržovaní normálnej nervovej dráždivosti.

Ďalšie minerály

V pramenitých a minerálnych vodách sa vyskytujú aj stopové prvky ako napríklad železo (Fe), zinok (Zn), jód (I) a ďalšie.

Naše telo ich však získava v dostatočnom množstve aj v bežnej potrave, ktorú denne prijímame.