instagram

Tipy na výlet

Ti, kdo již navštívili Rajeckou dolinu, budou bezpochyby souhlasit s tím, že nabízí množství příležitostí pro trávení volného času.

Rajecká dolina vás překvapí množstvím zajímavostí a historických památek. Kouzelná krajina je protkaná turistickými trasami a cestičkami. které vyhledávají jak pěší turisté, tak cyklisté. Rajecká dolina je ideální místem pro všechny druhy sportů. Jestliže vás jednou zláká toto kouzelné místo, určitě si nenechte ujít naše tipy.

Interaktivní mapa


Objevte s námi krásu Rajecké doliny a pohoří Malá Fatra.

Spustit mapuMapa Rajecká doliny ke stažení.Vrchol Kľak

Skalnatý masiv majestátného Kľaku – nejzajímavějšího vrcholu v této části Malé Fatry – nabízí nezapomenutelný výhled na okolní panorama.

Holý, skalnatý, výrazný vrchol v hlavním hřebenu jižní části Lúčanské Fatry, státní přírodní rezervace, sahá do nadmořské výšky 1351 m. Patří mezi nejzajímavější turistické cíle. Na cestě za nádherným výhledem, prodírajíce se bukovým pralesem, je možné pokochat se pohledem na množství chráněných druhů rostlin.

Rajecké Teplice

Na severovýchodním okraji Skaliek, které navazují na Súľovské vrchy, leží městečko Rajecké Teplice. Dnes je světoznámým lázeňským městem, ve kterém se léčí poruchy pohybového ústrojí.

Prameny s léčivým účinkem využívali už naši předkové jako dar přírody. Lázeňský areál je skvěle projektovaný a poskytuje dokonalý komfort. Atrakcí lázní je i rybářská restaurace, která je často vyhledávaná díky svému netypickému umístnění – pod hladinou lázeňského jezírka.
 

Betlehem v Rajecké Lesné

Největší vyřezávaný betlém v Evropě, zhotovený ze dřeva. Je dílem mistra Jozefa Pekara, rodáka z Rajeckých Teplic. 

Vyřezával jej 15 let a za tuto dobu se mu podařilo dát dřevu duši Slovenska zhmotněním jeho historie, architektury a tradice. V betlémě na ploše dlouhé 8,5 metru a široké 3 metry jsou umístěné stovky postaviček, které symbolizují život, kulturu, řemesla a způsob života slovenského národa. Všechny postavy se přitom pohybují, pracují a povídají si. Toto celoživotní dílo z lipového dřeva poutá pozornost návštěvníků po celý rok.

Čičmany

Obdivovatelé zručnosti a umu našich předků si v Rajecké dolině přijdou na své. Zachovaly se tu takové skvosty lidové architektury, jako dědina Čičmany.

Tato rázovitá obec má zachovalou lidovou architekturu s bílými malovanými ornamenty na dřevěnicích se sedlovými šindelovými střechami. Ve vsi dodnes žije lidový folklór a to formou čičmanských krojů nebo výšivek. V centru obce je muzeum – Radenův dům – kde návštěvník získá představu o tradičním způsobu života, zaměstnání, lidového odívání a umění.


 

Skalní kyj

Súľovské vrchy poskytují spoustu přírodních krás. Jedna z nich, skalnatý útvar neobvyklých tvarů, se nachází nedaleko Zbyňova. Podle legendy tu rostl Hromodub, největší strom na světě.

Jednoho dne se tak zalíbil jednomu obrovi, že si z něho začal vyřezávat obrovský kyj. Obr, zabraný do práce, si ani nevšiml, že se přilepil smůlou z Hromodubu k zemi. Ze vzteku zapíchl kyj do země a přál si ať zkamení. A tak tu stojí dodnes – zkamenělý Ztracený Kyj. Dostat se až k němu můžete po 6 km naučných stezek z Rajeckých Teplic. Na šesti zastávkách se dozvíte něco o obrovi i o Súľovských vrších.

Lietavský hrad

Cestou ze Žiliny, mezi obcemi Lietava a Lietavská Svinná, se na pravé straně otevírá pohled na Lietavský hrad. Gotický hrad byl postaven začátkem 14. století. a vlastníkem v tom čase byl Matúš Čák.

V 16. století hrad prošel mnohými stavebními úpravami, které byly vyžádány zájmy majitelů rodiny Thurzovců. V této době plnil nejen úlohu sídla, ale především vojenskou a obrannou funkci, protože se nachází na vyvýšeném místě na začátku Rajecké doliny. Dnes je Lietavský hrad místem, které poskytuje pěkný výhled na závěr nenáročného pěšího výletu. Jeho ruiny se rozprostírají na obrovské ploše 1,5 hektaru. Hradní zdi jednotlivých objektů se dodnes tyčí do veliké výšky. Mají zachované okenní a vstupní otvory a architektonické detaily.

Sport

Lyžaři si mohou vybrat ze sjezdovek v Čičmanech,na Fačkovském sedle, v Rajecké Lesné, Kunerádě nebo Lietavské Svinné.

Poměrně blízko jsou také velká střediska jako Martinské hole nebo Vrátna dolina. V každém ze středisek jsou k dispozici i tratě pro běžkaře. Nejen v létě přijde vhod oddych v termálních koupalištích v Rajci a Rajeckých Teplicích. Krytá motokárová hala v Lietavské Lúčce láká ty menší, ale i bláznivé teenagery.

Najděte si tu nejlepší trasu!

Ať už preferujete cyklistiku, turistiku, běhání nebo in – line brusle, zde najdete trasy pro vaše oblíbené sporty po celé Evropě. Usnadněte si cestu a přidejte i své vybrané trasy!