instagram

Prostředí

Rajecká dolina dostala do vínku krásu čisté přírody, poskytla domov množství vzácných tvorů a vytvořila pramen kvalitní a chutné vody, která občerstvuje její obyvatele od nepaměti. Dnes si můžete vychutnat osvěžení ze srdce Rajecké doliny i vy.

 

Rajecká dolina si dodnes zachovalo panenský ráz a přírodu jen minimálně ovlivněnou přítomností člověka. Lidé v této části Slovenska se po staletí snažili žít s přírodou v symbióze, protože jim dávala obživu i všechen stavební materiál pro výstavbu srubů. Dodnes se tento vztah nijak nezměnil – Rajecká dolina představuje nejen jedinečný ekosystém , ale i čarovnou krajinu, ve které se snoubí rozmanitost přírody, kultury a krásy. Poznejte s námi tento vzácný klenot slovenské přírody. 

Kde se nachází

Rajecká dolina, která má tvar trojúhelníku, je pokračováním Žilinské kotliny.

Ohraničuje ji na severu řeka Váh s výběžkem Javorníků a Kysuckou vrchovinou, na východě hřeben Lúčanské Malé Fatry, který se táhne od přelomu Váhu u Strečna přes Minčol, Veľkú lúku na Kľak a na jihu a západě hřebene Strážovských vrchů od Fačkovského sedla přes vrchol Strážov a skupinu Skaliek. Na severovýchodním okraji Skaliek, které navazují na Súľovské vrchy, se dostali puklinami na povrch teplé minerální prameny, jejichž léčivé účinky jsou známé široko daleko. Prameny s léčivým účinkem využívali už naši předkové jako dar přírody. Místní léčivé prameny mají konstantní teplotu 38 °C.
 
Flóra

Území Rajecké doliny – to jsou kotliny lemované oblejšími i skalnatými svahy pokrytými bujnou vegetací,...
více o flóře
 

Fauna

V lesích Rajecké doliny, obehnané z každé strany horským masívem, můžete potkat  srnky..
více o fauně
 

Tipy na výlet

Rajecká dolina vás překvapí množstvím zajímavostí a historických památek.. Jestliže vás jednou zláká toto kouzelné…
více o výletech