instagram

Pramen v Rajecké Lesné

Pramenitá voda Rajec, která se rodí v panenské přírodě Rajecké doliny, je tím nejpřirozenějším zdrojem tekutin na každý den.Vyvážený obsah
minerálů


Celková mineralizace
316 mg/l 


Pro dlouhodobou
a pravidelnou konzumaci


Má nízky
obsah sodíku


Nezatěžuje organizmus
minerály

Složení


Nízkomineralizovaná pramenitá voda Rajec obsahuje jen 316 miligramů minerálů v jednom litru, proto je vhodná jako základ pitného režimu každého člověka. Zásobuje tělo vyváženým množstvím potřebných látek, jako je například vápník, hořčík, které zabezpečují osvěžující chuť pramenité vody Rajec.

Na druhé straně však jednostranně nezatěžuje organizmus vysokým obsahem minerálů. Vyhovuje  tak názorům odborníků na pitný režim, kteří doporučují na každodenní konzumaci právě nízko mineralizované vody, kterých mineralizace by se měla pohybovat v rozmezí 150 - 400 mg minerálů v jednom litru. To odpovídá i doporučení odborníků na kojeneké vody.

 
Kationty: mg/l Anionty: mg/l
Ca2+ 86,6 HCO3- 331
Mg2+ 19,5 SO42- 16,6
Na+ 2,9 NO3- 5,4
K+ 1,1 Cl- 4,6
F- <0,1


Celkové množství rozpuštěných látek: 316 mg/l
Zdroj: Rajec, Rajecká Lesná, Slovensko
 


Účinky minerálů

Při výběru vody je důležité prostudovat si obsah jednotlivých minerálů a především celkový stupeň mineralizace. Ideální voda pro každodenní konzumaci by měla obsahovat 150 - 400 mg minerálů v jednom litru, což odpovídá doporučení odborníků pro kojenecké vody. Jak se orientovat ve spleti minerálů a podle čeho si vybrat tu pravou vodu?

  
  

Vápník (Ca)

Vápník (Ca) – je důležitý nejen jako stavební materiál kostí a zubů.

Spolupracuje také na regulaci srdeční činnosti, při srážení krve, podílí se na udržování svalového tonusu a na nervovém přenosu. Zdravý člověk by měl upřednostit vodu, která obsahuje v jednom litru 40 - 70 mg vápníku.

Hořčík (Mg)

Hořčík (Mg) – v těle se nachází hlavně v kostech.

Hořčík je důležitý pro správnou činnost nervové soustavy a srdečního svalu. Předpokládá se, že pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění tím, že předchází srážení krve v tepnách a způsobuje rozšiřování cév. Pro zdravého člověka stačí 20 mg v jednom litru vody.

Sodík (Na)

Sodík (Na) – jeho hlavní funkcí je regulování distribuce tělesných tekutin a rovnováhy pH.

Optimální voda by však neměla obsahovat více než 200 mg sodíku v 1 litru. Nadměrný příjem sodíku může vést k hromadění tekutin v těle, otokům, u náchylných jedinců ke zvýšení krevního tlaku. Proto by jeho příjem měli redukovat zejména lidé trpící na onemocnění kardiovaskulárního systému a ledvin.
  

 


Draslík (K)

Draslík (K) – hraje důležitou roli při regulaci osmotického tlaku ve vnitrobuněčné tekutině.

Uplatňuje se při svalové koncentraci, při přenosu nervového vzruchu a udržování normální nervové dráždivosti.

Další minerály

V pramenitých a minerálních vodách se vyskytují i stopové prvky jako například železo (Fe), zinek (Zn), jód (I) a další.

Naše tělo je však získává dostatečném mnoství v běžné potravě,  kterou denně přijímáme.