instagram

Voda vhodná k vínu

Pramenitá voda Rajec je vďaka svojej chuti veľmi vhodná k väčšine druhov vín. Snúbi sa so senzorickými vlastnosťami vína a podčiarkuje jeho chuť. Nízky obsah sodíka, síranových iónov, vzájomný pomer hlavných zložiek a zásaditý charakter prispievajú k tomu, že pramenitá voda Rajec veľmi dobre dopĺňa chuť vína. Niet divu, že práve pramenitá voda Rajec bola vybraná ako certifikovaná "Voda vhodná k vínu".


Podávanie vína
 

V krajinách s rozvinutou vínnou kultúrou je bežné, že na prestretý stôl patrí okrem kvalitného vína aj karafa alebo džbánik s pramenitou alebo minerálnou vodou. Zažitá predstava, že všetky prírodné vody chutia rovnako a je jedno, ktorú k vínu ponúkneme, je ale úplne mylná.
Nie je voda ako voda. Rozdiely sú v mnohých prípadoch markantné. Ak si chceme víno vychutnať so všetkým, čo k tomu patrí, mali by smesiahnuť po takom doplnkovom nápoji, ktorý nechá čo najlepšie vyniknúť jeho prirodzené vlastnosti. Jedným z takýchto nápojov je práve
 
čistá voda. Tá by mala byť dostatočne jemná, svieža, harmonická a nemala by ovplyvňovať chuť samotného vína. K vášmu obľúbenému vínu si preto vyberte rovnako lahodnú vodu.
 

Sýtená
pramenitá voda Rajec

tvorí ideálne a harmonické spojenie najmä pri degustácii mladých bielych a ružových vín, pretože príjemne podporuje ich sviežosť a zdôrazňuje ich šťavnatosť.

Jemne sýtená
pramenitá voda Rajec

vytvára harmonicky vyvážený chuťový vnem s exkluzívnymi vínami a vínami s vyšším zvyškovým cukrom.

Nesýtená
pramenitá voda Rajec

je vhodná pre milovníkov vína i pre profesionálne sommelierské degustácie. Svojimi vlastnosťami neprekrýva ani nenarúša chuť vína a dokáže veľmi dobre neutralizovať chuťové poháriky pri rozsiahlejších degustáciách.
  

 
Pre zachovanie ideálneho pôžitku z vína dodržiavajte správnu teplotu podávania vody Rajec. Tá by nemala byť nižšia ako teplota vína. Vyhnete sa tým zníženiu citlivosti chuťových pohárikov a víno si oveľa lepšie vychutnáte.
K vínu odporúčame podávať vždy dvojnásobné množstvo pramenitej vody Rajec. Tá zamedzí dehydratačnému účinku alkoholu a súčasne neutralizuje chuťové poháriky, ktoré sú pripravené pre ďalšie zážitky z dobrého vína.
Podávanie v originálnom pohári Rajec zvýrazňuje čerstvosť pramenitej vody a súčasne stabilizuje teplotu nápoja. Chuť vášho obľúbeného vína najlepšie podporí sýtená, jemne sýtená aj nesýtená pramenitá voda Rajec, presne podľa odporúčaní profesionálnych sommeliérov..

Vodná karta

“Na základe dlhoročných skúseností v oblasti somelierstva odporúčam pramenité a minerálne vody z vodnej karty od spoločnosti Kofola a.s., ako vody vhodné k vínu či umocneniu gurmánskeho zážitku.”
Beáta Vlnková, aquasomelier

Vodná karta spoločnosti Kofola je ponuka pramenitej vody Rajec, neperlivej minerálnej vody Evian a prirodzene perlivej minerálnej vody Badoit. Portfólio z vodnej karty vhodné najmä pre prémiovú gastronómiu (top reštaurácie, hotely, kaviarne)

Certifikácia

Na základe metodiky vypracovanej Vinárskym inštitútom, Asociácie someliérov ČR a odborne spôsobilým hydrogeológom bola vykonaná certifikácia balenej vody

Rajec - pramenitá voda nesýtená,
Rajec - pramenitá voda jemne sýtená,
Rajec - pramenitá voda sýtená.

 
Asociácia someliérov ČR zostavila komisiu piatich nezávislých sommelierov, ktorí sú zároveň certifikovanými degustátormi vína. Tí vykonali hodnotenie jedenástich chuťových vlastností
pramenitej vody Rajec.

Zamerali sa na sviežosť, perlivosť, čírosť, cudzorodé pachy, kyslosť, slanosť, textúru, intenzitu - ľahkosť, jemnosť, vyváženosť a perzistenciu. Za účelom komplexného zhodnotenia boli pri degustácii použité vzorky vín, ktorých rôznorodosť preverila univerzálnu vhodnosť použitia pramenitej vody Rajec.

Testované bolo súznenie so šumivými vínami - brut, demi sec a Champagne, bielymi vínami - ľahké, stredne plné, plné, barrique, polosladké, sladké a exkluzívne, ružovými vínami - ľahké a polosladké, červenými vínami - ľahké, stredne plné, plné, barrique, exkluzívne.
Na základe chemickej, mikrobiologickej analýzy a analýzy iónov bol vypracovaný ucelený odborný posudok hydrogeochemických vlastností vody Rajec.

Hodnotenie prebehlo v dvoch krokoch:
I. Vplyv vody na dochuť vína.
Jej slanosť, horkosť, kyslosť, sladkosť a telo.
II. Vplyv vody na víno.
Ovplyvnenie chuti po zmiešaní vody s vínom v pomere 1:1.

Výsledky hodnotenia sommeliera boli jednoznačné. Pramenitá voda Rajec je vďaka svojej chuti veľmi vhodná k väčšine druhov vín. Snúbi sa so senzorickými vlastnosťami vína a nepoškodzuje jeho chuť ani dochuť.