instagram

Voda vhodná k vínu

Pramenitá voda Rajec je díky své chuti velmi vhodná k většině druhů vín. Snoubí se se senzorickými vlastnostmi vína a podtrhuje jeho chuť. Nízký obsah sodíku, síranových iontů, vzájemný poměr hlavních složek a zásaditý charakter přispívají k tomu, že pramenitá voda Rajec velmi dobře doplňuje chuť vína. Není divu, že právě pramenitá voda Rajec byla vybrána jako certifikovaná „Voda vhodná k vínu“.


Podávání vína
 

V zemích s rozvinutou vinnou kulturou je běžné, že na prostřený stůl patří vedle kvalitního vína i karafa nebo džbánek s pramenitou či minerální vodou. Zažitá představa, že všechny přírodní vody chutnají stejně je ale zcela mylná.
Není voda jako voda. Rozdíly jsou v mnoha případech markantní. Chceme-li si víno vychutnat se vším, co k tomu patří, měli bychom sáhnout po takovém doplňkovém nápoji, jenž nechá co nejlépe vyniknout jeho přirozené vlastnosti.
 
Jedním z nich je právě voda. Ta by měla být dostatečně jemná, svěží, harmonická a neměla by ovlivňovat chuť samotného vína. K vašemu oblíbenému vínu si proto vyberte stejně lahodnou vodu.
 

Sycená
pramenitá voda Rajec

tvoří ideální a harmonické spojení při degustaci zejména mladých bílých a růžových vín, protože příjemně podporuje jejich svěžest a zdůrazňuje jejich šťavnatost.

Jemně sycená
pramenitá voda Rajec

vytváří harmonicky vyvážený chuťový vjem s exkluzivními víny a víny s vyšším zbytkovým cukrem.

Nesycená
pramenitá voda Rajec

je vhodná pro milovníky vína i pro profesionální sommelierské degustace. Svými vlastnostmi nepřekrývá ani nenarušuje chuť vína a dokáže velmi dobře neutralizovat chuťové pohárky při rozsáhlejších degustacích.
  

 
Pro zachování ideálního požitku z vína dodržujte správnou teplotu podávání vody Rajec. Ta by neměla být nižší než teplota vína. Vyhnete se tím snížení citlivosti chuťových pohárků a víno si mnohem lépe vychutnáte.
K vínu doporučujeme podávat vždy dvojnásobné množství pramenité vody Rajec. Ta zamezí dehydratačnímu účinku alkoholu a současně neutralizuje chuťové pohárky, které jsou připraveny pro další zážitek z dobrého vína.
Podávání v originální sklenici Rajec zvýrazňuje čerstvost pramenité vody a současně stabilizuje teplotu nápoje. Chuť vašeho oblíbeného vína nejlépe podpoří sycená, jemně sycená a nesycená pramenitá voda Rajec, přesně podle doporučení sommeliéů.

Vodní karta

“Na základě dlouholetých zkušeností v oblasti sommeliérství doporučuji pramenité a minerální vody z vodní karty společnosti Kofola a.s. jako vody vhodné k vínu či pro umocnění gurmánského zážitku..”
Beáta Vlnková, aquasomelier

Vodní karta společnosti Kofola představuje portfolio pramenitých vod Rajec, neperlivé minerální vody Evian a přirozeně perlivé minerální vody Badoit. Nabídka z vodní karty se hodí zejména pro prémiovou gastronomii (top restaurace, hotely, kavárny) 

Certifikace

Na základě metodiky vypracované Vinařským institutem, Asociací Sommelierů ČR a odborně způsobilým hydrogeologem byla provedena certifikace balené vody

Rajec – pramenitá voda nesycená,
Rajec – pramenitá voda jemně sycená,
Rajec – pramenitá voda sycená.

 
Asociace Sommelierů ČR sestavila komisi pěti nezávislých sommelierů, kteří jsou zároveň certifikovanými degustátory vína. Ti provedli hodnocení jedenácti chuťových vlastností vody Rajec.

Zaměřili se na svěžest, perlivost, čirost, cizorodé pachy, kyselost, slanost, texturu, intenzitu – lehkost, jemnost, vyváženost a perzistenci. Pro komplexní zhodnocení byly použity vzorky vín, jejichž různorodost prověřila univerzální možnost použití pramenité vody Rajec.

Testováno bylo souznění s šumivými víny – brut, demi sec a Champagne, bílými víny – lehké, středně plné, plné, barrique, polosladké, sladké a exklusivní, růžovými víny – lehké a polosladké, červenými víny – lehké, středně plné, plné, barrique, exklusivní.
Na základě chemické, mikrobiologické analýzy a analýzy iontů byl vypracován ucelený odborný posudek hydrogeochemických vlastností vody Rajec.

Hodnocení proběhlo ve dvou krocích:

I. Vliv vody na dochuť vína.
Její slanost, hořkost, kyselost, sladkost a tělo.

II. Vliv vody na víno.
Ovlivnění chuti po smíchání vody s vínem v poměru 1:1.


Výsledky hodnocení sommelierů byly jednoznačné. Pramenitá voda Rajec je díky své chuti velmi vhodná k většině druhů vín. Snoubí se se senzorickými vlastnostmi vína a nepoškozuje jeho chuť ani dochuť.