instagram

Voda pro matky a děti

Naše zdraví je bytostně spjaté s vodou. Ta se nachází v každé buňce lidského těla a díky vodě dokážeme dýchat, kráčet, spát či premýšlet. Nezapomínejme, že celý náš prenatální vývoj probíhá devět měsíaců právě ve vodě.

Význam vody je pro naše zdraví obrovský, a to nejen v období, kdy v nás roste nový život, ale především při jeho narození a péči o kvalitní život dítěte.

Voda v jeho tělíčku je zastoupena až 85 procenty. Jakákoliv ztráta mu může způsobit vážné problémy. Dětský organismus je citlivější i na mnohé látky, které dospělému neublíží, jako jsou dusičnany a vysoký obsah minerálních látek ve vodě. Ty dokáží nepříjemně potrápit zejména ledviny. Dbejme proto na kvalitní zdroje vody na přípravu stravy a pitný režim našich nejmilovanejších.
Těhotné ženy a maminky

Kojící maminky a těhotné ženy by měli obzvlášť dbát na svůj denní pitný režim. Riziko dehydratace je u nich o mnoho vyšší, protože v průběhu těhotenství se téměř dvojnásobně zvyšuje průtok krve v jejich organismu.

Nedostatečný příjem tekutin tak může velmi nepříjemně zkomplikovat oběh živin v organizmu. Těhotná nebo kojící žena by měla pít především kvalitní pramenité vody bez zbytečných kalorií s nízkým obsahem minerálních látek od 150 – 400 mg/l. Takovou je i kojenecká voda Rajec.

Dodržování pravidelného pitného režimu má zásadní význam zejména v období těhotenství, protože právě těhotné ženy mají často utlumený pocit žízně a příjmu tekutin tak nevěnují dostatečnou pozornost. Někdy dokonce nepijí záměrně, aby nemuseli chodit často na toaletu. Nedostatek vody se však u budoucí maminky velmi rychle projeví ve formě dehydratace, otoků noh a těla. Dostatečný pitný režim dále pomáhá vyrovnávat krevní tlak, při problémech se zácpou, zadržováním vody v organismu či bolestech hlavy. Spolu se zvýšenými nároky na příjem potravy v těhotenství nezapomínejte ani na rostoucí nároky na příjem tekutin, a to v podobě 2 – 3 litrů denně.

Správný příjem tekutin je důležitý i při kojení, a to obzvlášť kvůli tvorbě mateřského mléka (laktaci). Kojící maminka by měla kromě běžného pitného režimu v průběhu každého kojení nebo krátce po ňem vždy vypít cca 250 ml vody.

 

Kojenci a malé děti

Maminky se často ptají, kolik vody jejich dítě vlastně potřebuje vypít? Základem pitného režimu dítěte v jakémkoliv věku by měla být čistá, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá voda s nízkým obsahem minerálních látek a dusičnanů do 10 mg/l.

Potřeba tekutin je ve všeobecnosti závislá na věku dítěte a složení jeho stravy. Čím je člověk mladší, tím větší podíl v jeho těle voda zabírá. Zatím co u dospělích tvoří voda okolo 60 % těla, u dětí je procento vody o mnoho vyšší – až 85 %. K dehydrataci u nejmenších proto dochází velmi rychle. Už při 5 % dehydrataci se mohou objevit křeče, nevolnosti, a při ztrátě více než 10 % tekutin přichází výrazný nepokoj, halucinace či vysoká horečka.

Hlavně v období, kdy dítě přestane být kojené a v jeho jídelníčku převládá tuhá strava, je potřebné důkladněji sledovat jeho příjem tekutin. Potřeba podávat jiné tekutiny vzniká přibližně od 6. měsíce u nekojených dětí, které při umělé výživě a příkrmech už vodu potřebují. Měli by za 24 hodin přijmout cca 400 – 600ml tekutin (kromě 200 – 700ml vody skryté v umělém mléku či příkrmech).

Potřeba tekutin závisí na věku dítěte, jeho fyzických aktivitách, vnějším prostředí a též na jeho zdravotním stavu. Zdravé dítě by mělo denně přijmout následující množství tekutin:
   

Věk

Objem tekutiny v ml/den

3 dny 250 - 300
2 týdny 400 - 500
3 měsíce 750 - 850
6 měsíců 950 - 1100
9 měsíců 1000 - 1250
1 rok 1100 - 1300
2 roky 1350 - 1500
4 roky 1600
5 až 7 let 1600 - 2000

Kojenecká voda Rajec

přirozeně splňuje ta nejpřísnější kritéria a je ideální na přípravu kojenecké stravy a pitný režim těch nejmenších bez nutnosti převařování. Má nízký obsah dusičnanů a díky nízkému obsahu minerálních látek nezatěžuje ledviny. Dětem se totiž ledviny vyvíjejí až kolem druhého roku života a jejich tělo neumí hospodařit se solemi a minerály. To, co dospělý organismus ani nepocítí, může dítěti způsobit vážné problémy. Kojenecká voda Rajec výborně chutná a spolehlivě zažene žízeň i maminkám v období těhotenství a kojení.

Proč je kojenecká voda Rajec tou správnou volbou pro naše nejmenší?

  • Splňuje ta nejpřísnejší kritéria – složením, výrobou, skladovaním, kontrolou
  • Má přirozeně nízky obsah minerálů a dusičnanů vhodný na každodenní pitný režim
  • Nemusí sa prevařovat
  • Vyrábí se na speciálně upravené lince
  • Prochází online kontrolou dusičnanů
  • Každá výrobní šarže prochází karanténou
  • Má kratší expirační dobu – 6 měsíců, která zaručuje její čerstvost