instagram

Sportujte

Když chceme žít šťastně a naplno, musíme se o svoje tělo a fyzickou kondici starat.  Nejlépe tak, že mu dáme dost energie, dostatek výživy, vitamínů, kvalitních tekutin a zejména pohyb a psychickou rovnováhu. Představte si, jak velmi trpí vaše klouby, které bojují s tělesnou hmotností celé dny a roky, od rána do večera. Pomoc potřebuje i váš organizmus, zatížený nesprávnou stravou a vaše mysl, které chýbí relaxace. Sportujte a udržujte tak svoje tělo a mysl fit!

Nejpřirodzenější  je běh, běhejte. Snažte se běhat minimálně dvakrát do týdne. A když budete běhat v přírodě, všímejte si, kudy jdete a kolik krásných míst je okolo vás. Při běhaní je důležité rozložení síl. Zvolte si přimeřené tempo běhu a v okamžiku, kdy ucítíte, že vám dochází dech, pokračujte kousek rychlou chůzí. Střídejte běh se svižnou chůzí a co nevidět uvidíte zlepšení. Tento způsob tréningu má mnoho výhod. Umožní vám uběhnout delší trasu, pomůže zvýšit vytrvalost, běh se vám neomrzí a snížíte pravděpodobnost zranění. Pusťte se do toho a dobrý pocit vás určitě neminie!

Voda a pohyb

Správný pitný režim je při sportu velmi důležitý, stejně jako  strava a odpočinek.

Při zvýšené aktivitě je nutné příjem tekutin zvýšit na 3 až 4 l denně. Tekutiny jsou však důležité nejen před sportovním výkonem a v průběhu něj, ale především po něm. Pokud vypijete před výkonem málo tekutin, dojde k pomalšímu odbourávání svalového glykogenu a budete se cítit unavení a bez energie. Tak by to být nemělo. Po sportu se máte cítit skvěle, plní energie a mít chuť sportovat znovu a znovu.

Jednoznačně je potřebné dodávat tekutiny v průběhu celého dne v menších dávkách a ne až při pocitu žízně. Žízeň je reflex a tedy zároveň i signál těla, že organizmus přechází do nouzového režimu. Takže skutečně pijte průběžně po celý den a ne až  když cítíte žízeň. Nedostatečný přísun tekutin vede k vážným poškozením organizmu, které se projevují zejména poruchou krevního oběhu, svalovými křečemi, bolestmi hlavy a nevolností.

 
 

Vyberte si správně

Rajec nesycený  a Rajec Kyslík  0,75 l se sportovním uzávěrem vám pomohou zvládnout správný pitný režim na jedničku.

Rajec nesycený 0,75 l

Pramenitá voda

Rajec Kyslík jemně sycený 0,75 l

Pramenitá voda obohacená o kyslík

Něco o kyslíku

Při fyzické námaze nebo někdy i při psychickém stresu se potřeba kyslíku zvyšuje. Při sportovním výkonu potřebují velké množství kyslíku ke svému fungování všechny svaly. Pokud je sportovní výkon tak náročný, že během dýchání není přísun kyslíku dostatečný, je nevyrovnaný i přísun kyslíku do svalových tkání. Sacharidy (uhľohydráty) se úplně neštěpí a vytváří se kyselina mléčná. Při vyšší koncentraci kyseliny mléčné v krvi se svaly přesycují.