instagram

Přehrát video

Medvědi si brousí drápy a lišky se dlouze protahují. Příroda totiž dala zvířatům do vínku různé dobré zvyky, které jim pomáhají zůstat v kondici.
Jeden dobrý zvyk je ale pro všechny společný – každý den pravidelně pijí čistou vodu. Nemusí nad tím vůbec přemýšlet.
My lidé na to ale občas zapomeneme, a proto je na čase, abychom se vrátili ke svým dobrým zvykům.
hmotnost kg
okolní teplota 
pod 25℃
pod 25℃
nad 25℃
tvůj věk let
aktivita
nižší / střední
nižší / střední
střední / vyšší
vody denně
 
litru
 

síla vody

Voda totiž tvoří asi 75 % lidského těla – obsahují ji naše svaly, trávicí šťávy, máme ji ve všech orgánech, kostech, dokonce i naše krev je z 91 % voda. Voda navíc plní spoustu důležitých funkcí. Slouží k přenosu živin a odpadních látek, transportuje teplo, podílí se na všech činnostech týkajících se látkové a energetické přeměny, udržuje stálou tělesnou teplotu a brání přehřátí organismu. Dodržovat vyvážený pitný režim je proto nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla.
 

dobrý zvyk

Je životně důležité pravidelně pít pramenitou vodu, která je přirozeně vyvážená přímo pro každodenní pití. Denně bychom měli vypít 0,5 litru na každých 15 kg naší hmotnosti. To znamená, že takový 60kilogramový člověk by měl vypít ideálně 2 litry nesycené pramenité vody. To ale málokdo z nás dodržuje, naopak, často pijeme i odvodňující nápoje, jako třeba kávu. Vezměme si příklad z přírody a tento dobrý zvyk přijměme za svůj.
 

vodu každý den

Ráno má po hodinách spánku tělo velký deficit tekutin. Pokud je při snídani nedoplníme, nedostatek přetrvává i v průběhu dopoledne. Proto pokud se vám podaří vypěstovat si zvyk, kdy do dvanácté hodiny vypijete přibližně litr čisté vody, vaše tělo vám bude vděčné. Vyhnete se tak nepříjemným projevům dehydratace, jako jsou například malátnost, bolesti hlavy, suchá kůže, zápach z úst, chronická únava očí, a dokonce i zvýšená tělesná teplota. Optimálním nápojem pro váš organismus je čistá pramenitá voda s nízkou mineralizací (150–400 mg/l).
 

děti a pravidelné pití

Děti, stejně jako starší lidé nepociťují žízeň tak jako dospělí, proto je nutné jim pravidelný pitný režim důsledně připomínat. Protože stále rostou, musí mít kromě správné výživy i vydatný přísun tekutin, obzvlášť čisté pramenité vody. V aktovce každého školáka by nikdy neměla chybět láhev s vhodným nápojem a ovoce s vysokým obsahem vody. Mnoho dětí aktivně sportuje i po škole, a tak je třeba nezapomínat na pití i v průběhu odpoledne, aby vaši malí fotbalisté a baletky neuvízli na suchu.
 

voda a pohyb

Chystáte se na větší fyzickou zátěž? Zvířata, která se vydávají na delší putování nebo na lov, nikdy nezapomínají nejdříve zásobit své tělo vodou! Pokud se věnujete například běhu, je dobré vypít v den aktivity litr až dva vody navíc. Ideální je příjem tekutin v menších dávkách před fyzickou aktivitou, během ní i po ní. Sklenky po 2–3 dl v intervalu 10–15 minut jsou tou pravou volbou. Dostatek vody v organismu pomáhá tělu se vyrovnat se zátěží, oddaluje únavu a předchází například i křečím. Jak vidíte, i při sportu je voda vaším nejlepším zvykem.