instagram

Prehrať video

Medvede si brúsia pazúry a líšky si doprajú rannú rozcvičku. Príroda totiž dala zvieratám do vienka rôzne zvyky, vďaka ktorým sú v dobrej kondícii.
Jeden dobrý zvyk však majú všetci obyvatelia lesa spoločný – každý deň pravidelne pijú čistú vodu. A nemusia nad tým vôbec rozmýšľať.
My ľudia na to občas zabudneme, a preto je na čase, aby sme sa vrátili k svojim dobrým zvykom.
hmotnosť kg
teplota prostredia 
menej ako 25℃
menej ako 25℃
viac ako 25℃
tvoj vek rokov
aktivita
nižšia / stredná
nižšia / stredná
stredná / vyššia
vody denne
 
litrov
 

sila vody

Voda totiž tvorí až okolo 75% ľudského tela – obsahujú ju naše svaly, tráviace šťavy, máme ju vo všetkých orgánoch, kostiach, dokonca aj naša krv je z 91% voda. Voda navyše plní veľa dôležitých funkcií. Pomáha prenášať živiny a zbavuje nás odpadových látok, transportuje teplo, podieľa sa na všetkých činnostiach týkajúcich sa látkovej a energetickej premeny, udržiava stálu telesnú teplotu a bráni prehriatiu organizmu. Preto je nesmierne dôležité dodržiavať vyvážený pitný režim na správne fungovanie nášho tela.
 

dobrý zvyk

Pravidelne piť pramenitú vodu, ktorá je prirodzene vyvážená a perfektne sa hodí na každodenné pitie, je životne dôležité. Denne by sme mali vypiť 0,5 litra na každých 15 kg našej hmotnosti. To znamená, že taký 60-kilogramový človek by mal ideálne vypiť 2 litre nesýtenej pramenitej vody. To však málokto z nás dodržiava, naopak veľmi často pijeme aj odvodňujúce nápoje. Že áno, kávičkári? Zoberme si príklad z prírody a osvojme si tento dobrý zvyk.
 

vodu každý deň

Ráno má telo po hodinách spánku veľký deficit tekutín. Ak ich pri raňajkách nedoplníme, nedostatok pretrváva aj v priebehu dopoludnia. Ak sa vám teda podarí vypestovať si zvyk a do dvanástej hodiny pravidelne vypijete približne liter čistej vody, vaše telo sa vám odvďačí. Vyhnete sa tak nepríjemným prejavom dehydratácie, ako sú malátnosť, bolesti hlavy, suchá pokožka, zápach z úst, chronická únava očí a dokonca aj zvýšená telesná teplota. Optimálnym nápojom pre váš organizmus je čistá pramenitá voda s nízkou mineralizáciou (150 – 400 mg/l).
 

deti a pravidelné pitie

Deti ako aj starší ľudia nepociťujú smäd tak ako dospelí. Preto im treba pravidelný pitný režim dôsledne pripomínať. Keďže stále rastú, musia mať okrem správnej výživy aj výdatný prísun tekutín, a to obzvlášť čistej pramenitej vody. V každej školskej taške by teda nikdy nemala chýbať fľaša s vhodným nápojom a ovocie s vysokým obsahom vody. A, navyše, mnoho detí po škole aktívne športuje, netreba preto zabúdať aj na pitie v priebehu popoludnia. Len tak vaši malí futbalisti a baletky neuviaznu na suchu.
 

voda a pohyb

Čaká vás väčšia fyzická záťaž? Zvieratá, ktoré sa vydávajú na dlhšie putovanie alebo na lov, nikdy nezabudnú v predstihu zásobiť svoje telo vodou! Ak sa venujete napríklad behu, je dobré vypiť v deň zvýšenej aktivity o liter až dva vody navyše. Ideálny je príjem tekutín v menších dávkach pred fyzickou námahou, počas nej a aj po nej. Tou správnou voľbou sú 2 až 3 deci v intervale 10 – 15 minút. Dostatok vody v organizme pomáha telu vyrovnať sa so záťažou, odďaľuje únavu, a tiež takto predchádzate kŕčom. Ako vidíte, aj pri športe je voda vaším najlepším zvykom.